Novinky

Světový šampionát v norském Bergenu byl letos opravdovou třešničkou na cyklistickém dortu. Pro většinu závodníků je tento závod vrcholem sezóny a zároveň i posledním závodem. Každý tedy, kdo se dostane do národního výběru, chce na šampionátu odevzdat vše a být perfektně připraven.

Bergen připravil pro cyklisty diametrálně odlišnou trať oproti loňskému Doha. Loni bylo největším soupeřem všech cyklistů úmorné horko přes 40°C. Hlavním cílem tedy bylo zajistit hydrataci a chlazení sportovců pomocí speciálních chladících vest.

V Bergenu měli všichni v pohotovosti hřejivé emulze a různé ochranné návleky vůči chladu. Až na drobné výjimky však nebyly třeba. Bergen zažil nejslunečnější týden tohoto léta, a to právě na mistrovství světa. Trať byla velmi členitá a technicky náročná.

Přípravy na závod obsahují masáž a měkké techniky den před startem dle potřeby závodníka. Občas je třeba klouby či měkké tkáně podpořit kinesiotapem či krosstapem. Předejde se tak únavě svalů či nadměrnému opotřebení kloubů při extrémní zátěži. Při chladnějším počasí je vhodná i předstartovní masáž, která sportovce připraví na výkon, prokrví svalstvo a předchází svalovým zraněním.

MS Bergen001

V rakouském národním teamu bylo připraveno na start celkem patnáct jezdců v různých kategoriích a disciplínách. O přípravu a komfort jezdců se starali tři fyzioterapeuté a jeden paramedik. Petra Krtičková měla na starost sekci juniorů, juniorek a žen, spolu s kolegou Martinem P. 

Junioři také zaznamenali největší úspěch na letošním šampionátu. Florian Kierner obsadil výborné 6. místo a Mario Gamper 12. místo v silničním závodu.

MS Bergen006

Excelentní výkon však podal Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), který získal zlatý hattrick a potřetí se stal mistrem světa, což se doposud nikomu v historii tohoto sportu nepovedlo.

Pochvalu si však zaslouží i organizátoři mistrovství světa a fanoušci, kteří vytvořili nezapomenutelnou atmosféru v ulicích Bergenu!

Děkuji sportovcům za úžasné výkony a ostatním za neopakovatelné zážitky!

MS Bergen002

Foto: Martin Pavle

neděle, 01 říjen 2017 21:10

Jak na nohy?

Zakladatelka Re-formy, Mgr. Petra Krtičková se na sklonku května účastnila zajímavého kurzu Diagnostika a terapie funkce nohy z pohledu vývojové kineziologie. Kurz probíhal v příjemném prostředí Pilates studia v Brně pod vedením Mgr. Lucie Kinclové Ph.D.

Školitelka se dlouhodobě věnuje problematice dětské nohy a využívá vývojových principů i pro terapii u dospělých jedinců.

18582228 10209575643331503 5996862737265801471 n

Foto: Lucie Kinclová

Kurz výborně navedl na efektivní terapii valgozity kotníku, „podélně i příčně ploché“ nohy, vbočené palce a další defekty nohou, které pak zpravidla narušují stabilitu celého těla.

Nemalá část byla i věnována barefoot chůzi (chůzi na boso) – její klady a zápory. Barefoot boty nabírají na popularitě, ale jejich volba musí být předem důkladně zvážena. Pokud již noha má nějakou poruchu a není v rovnováze, může chůze na boso obtíže ještě zhoršit. Je vhodné tedy nohy dobře aktivovat a „otužovat“ a následně pomalu přecházet k chůzi na boso. Vše je ale velmi individuální a je nutné postup předem řešit s fyzioterapeutem.

Chůze je ale nejzdravější pohyb, proto neváhejte a vraťte se do formy chůzí!...třeba i naboso:)

diagostika nohy

 

V polovině srpna na české území zavítal cyklistický peloton vynikající kvality. Na Czech cycling tour se kromě prvodivizních teamů dostavila i World tour stáj Bora - Hansgrohe. V okolí Olomouce byly naplánovány čtyři etapy. Petra Krtičková, jako součást německé stáje Bora – Hansgrohe, měla na starost péči o sportovce. Profesionální cyklista se neobejde bez každodenní péče fyzioterapeuta. Stretching a masáže dolních končetin jsou nedílnou součástí každé etapy na cyklistických závodech. K tomu se ale často přidává péče o „bolavá záda“, přetížená kolena, Achilovy šlachy a krční páteř a další.

První etapa v Uničově byla divácky zajímavá. Teamová časovka na 18,6 km vyžadovala dokonalou teamovou spolupráci. Jezdci Bory ji zvládli se ctí na celkově druhém místě.

Druhá a čtvrtá etapa se stala kořistí Sama Benneta (Bora - Hansgrohe), který ve špurterském dojezdu měl nejvíce sil.

sam bennet2

Třetí etapu pak získal Josef Černý (Elkov Author) před Janem Bártou (Bora - Hansgrohe).

Mgr. Petra Krtičková byla součástí vítězného teamu Bora Hansgrohe, který si ze závodu odnesl trofeje za nejlepší team a bodovací soutěž (Sam Bennet).

Foto: Jan Brychta

 

Začátkem května se konal etapový závod Tour of the Alps s početnou skupinou teamů nejvyšší kategorie World Tour. Petra Krtičková se stala součástí World tour teamu týmu Bora Hansgrohe jako fyzioterapeut.

Závod Tour of the Alps je nástupcem Giro del Trentino, což slibovalo velmi náročná stoupání každý den.

Základem pro dobré výsledky je kvalitní příprava. Jezdci hledí na kvalitní fyzickou přípravu a regeneraci. Personál má na starost zajistit hladký průběh závodu.

Je tedy potřeba sbalit pro závodníky vše potřebné. Ptáte se, vše profiteam potřebuje? Bicykly, výplety a spousta náhradního materiálu je potřeba přehledně naskládat do kamionu. Soigneurs (výraz pro osobu, která zajišťuje v cyklistice péči o závodníka, včetně fyzioterapie a masáží) musejí připravit teamový autobus a auta, oblečení, dresy, masážní stoly a pomůcky pro masáže a fyzioterapii....a spoustu kvalitního jídla a pití pro extrémní výkony.

Dle předpovědi počasí vypadalo spíše ne běžky než naa cyklistiku, takže teplé oblečení a termosky nemohly chybět.

Etapový závod startoval v rakouském městečku Kufstein a postupně se proplétal přes etapy začínající v Innsbrucku, Villabassa, Bolsano a Smarano do Trenta. Počasí jezdcům příliš nepřálo, a tak byli orgánizátoři nuceni zkrátit 2 etapy. Dvakrát jsme se probudili do zasněženého rána, takže bylo jasné, že horská stoupání budou jen obtížně průjezdná. 

 

"Všechny horské etapy zdolány...Honza Bárta na kole, fyzio support autem. I tak krásné výhledy, zážitky,...díky Bora Hansgrohe"