Novinky

Po mateřské pauze jsem se připojila k německému reprezentačnímu teamu. Kde jinde si užít skvělou atmosféru v teamu než na největším cyklistickém závodě na území Německa. Deutschland tour je součástí prestižní série závodů UCI Europe Tour. U našich západních sousedů se cyklistika opět těší velké oblibě, a tak atmosféra byla opravdu skvělá! K velkému zájmu ze strany novinářů přispěl leader teamu Simon Geschke, který na nedávno skončené Tour de France skončil druhý v soutěži o vrchařský dres.
Práce fyzioterapeuta u sportovního teamu je velmi komplexní. A tak prvním úkolem bylo ošetření Simona po pádu ještě před startem samotného závodu. Při prvním společném tréninku si Simon způsobil několik odřenin při průjezdu kruhovým objezdem. Nebyl to tedy ideální start do závodu, ale závodníci jsou na odřeniny "zvyklí" a umí závodit i v těžkých podmínkách.?
Na závodníky čekal krátká prolog, který ve Výmaru s přehledem vyhrál Filippo Ganna. Pak už následovaly čtyři etapy, které prověřili spurtery, ale i vrchaře. Rozhodující třetí etapa končila na vrcholu Schauinsland, kde první zvedl ruce nad hlavu ruce Adam Yates. Yates z Ineosu Grenadiers vedoucí dres uhájil i v poslední etapě. Naši svěřenci sice nezískali velký úspěch, ale vzhledem k celkové mladosti teamu byli nasbírané zkušenosti velmi cenné. A pro fyzioterapeuta je největší odměnou zdraví svěřenců po dokončeném závodě.?
Rádi posloucháte? Říkáte si, že ano, ale záleží o čem...Můžete si užít uvolněný rozhovor s Kájou Polívkovou, která láká všechny dámy na kolo?‍♀️ (a nejen ženy)! Provozuje o tom velmi zajímavý web s názvem Damynakole.cz. Jedná se o originální projekt o kolech, ženách a zážitcích ze sedla. Mimo jiné jsou tam i rady pro naše tělo a rozhovor s Kájou propojoval nejen cyklo, ale také fyzio povídání.?‍♀️ Příjemný poslech? https://open.spotify.com/episode/1ybHdaH3rs7cBW5ck340uz?si=L1oAXTzoT4SuIvFRaoqL8A
Tuesday, 14 December 2021 13:18

Darujte pohodu a relaxaci!

Pomozte svým blízkým zůstat ve formě!

 
 

Jsou Vaši blízcí ve formě? Že ne?

 • Jsou ve stresu a potřebují nechat odpočinout tělo i mysl?                     
 • Nabízím masáže prováděné zkušenou fyzioterapeutkou.
 • Trápí je bolesti nebo si nevědí rady při sportu či cvičení?         
 • Nabízím fyzioterapeutické vyšetření a následné řešení obtíží na míru

Darujte jim poukaz na fyzioterapii či masáže a mohou si i sami vybrat! 
Více info ZDE.

 

Jak na to?

 • Poukaz lze vyzvednout na adrese: Re-forma, Škrétova 42/2, Praha- Vinohrady, po předchozí domluvě. 
 • Odeslání prostřednictvím České pošty. Cena poukazu je navýšena o poštovné (52Kč). Platba předem na účet.
 • Elektronicky e - mailem. Platba předem na účet.

Kontakty

+420 777 018 491

 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Monday, 08 June 2020 12:36

Re-forma jinak a jinde

Asi to tak mělo být...ale vždy když něco starého končí, něco nového začíná...

Přišla doba, kdy jsem musela ukončit svou dosavadní praxi v provozovně Na Dolinách 46. Takže tam už mě nenajdete. 

I přesto, že mám více jak rok mateřské radosti, tak zůstávám s klienty v kontaktu a příležitostně pracuji. 

Snažím se různými způsoby pomoci klientům a příznivcům Re-formy zůstat ve formě.

Možností je mnoho, ale nejčastěji volím konzultací po telefonu, e-mail , návštěvu klienta v práci nebo individuální trénink v parku.

V hlavě se rodí další plány a pracuji na tom, aby Re-forma byla ve formě i v budoucnu! 

Vám přeji, ať jste ve formě, protože pohyb je prostě radost!

Pokud vás tato myšlenka bude opouštět, tak si vzpomeňte na to, jaké to bylo když vás omezovala karanténa, restrikce nebo třeba nějaká nemoc…

 

Zdraví a pohodu přeje Petra Krtičková

 

Sunday, 28 October 2018 20:12

Maminka ve formě!

Podzimní dny přímo vybízejí k aktivnímu pohybu v barevné přírodě, ale najde se i mnoho příležitostí k dalšímu vzdělání. 

Prvním z plánovaných podzimních kurzů Mgr. Petry Krtičkové byl workshop FIT V TĚHOTENSTVÍ.
Proč?
Mnoho žen již dnes pochopilo, že období těhotenství a následného mateřství jsou poměrně dlouhé a absolvování této životní periody v dobré kondici je důležité pro pohodu matky i dítěte. Kurz vedla zkušená fyzioterapeutka Daniela Císařová se zkušenostmi z anglické kliniky specializované na fyzio-urogynekologii.
Náplní kurzu byla například role fyzioterapeuta v péči o těhotnou ženu, dále nejčastější potíže ženy v těhotenství a po porodu, péče o pacientky s inkontinencí nebo břišní diastázou. Důležitou součástí kurzu byly také kontraindikace pro cvičení těhotných žen. Značná část byla věnována praktickým ukázkám cvičení pro těhotné ženy a nastavení optimální úrovně tréninku v těhotenství.

Vážení klienti, přinášíme Vám podrobnější informace k parkování v oblasti v okolí Re-formy.

Od 1.7.218 vstoupily v platnost modré parkovací zóny na Praze 4, což se týká i ulice Na Dolinách a přilehlých ulic. Pokud k nám přijíždíte autem, doporučujeme stažení aplikace k zaparkování (například aplikaci zaparkuju.cz) do vašeho telefonu, kde po zadání Vašich údajů a platební karty budete moci během několika vteřin platit za parkování v placených zónách v 
Praze. 
Doporučujeme zákazníkům parkování rámci fialové zóny na protilehlé straně ulice Na Dolinách nebo část ulice Lopatecká, ulice na Klikovce je možno parkovat za 20 Kč/hod (více na www.parkujvklidu.cz).
Cena parkování v modré zóně je 40Kč/hod a lze ji platit parkovací aplikací, sms dle SPZ auta nebo na místě pomocí parkovacích hodin.

Sunday, 08 July 2018 21:41

Stále na sobě makáme!

 Mgr. Veronika Andová nedávno úspěšně absolvovala kurz - Funkční Dynamická Stabilizace (FDS) v kontextu vývojové kineziologie.

Co si pod tím můžete představit?

FDS je jedinečný terapeuticko-klientský přístup, který klade důraz na uvědomění si vlastního těla. Zejména na vědomé procítění vnitřních prostor těla a jeho stability. Podporuje klienty v orientaci ve vlastním já, ve vzájemném vztahu mezi omezení vnitřního tělesného prostoru a bolestí, což umožňuje, aby byl klient sám schopen svou bolest odstranit. Aktivní a vědomě kontrolovaný prožitek při cvičení vede ke zlepšení pohybového sebeuvědomění a tím i k celkovému zlepšení tělesného zdraví.

Z čeho FDS vychází?

FDS podrobně mapuje pohybově-koordinační vývoj dítěte v období prvního roku jeho života. Znalost vývojových stádii a pohybových vzorců nám u dětí pomáhá určit jejich nervově-pohybovou (ne)zralost. Korigované polohy, které je možné pozorovat u dětí jsou u dospělých dobrým diagnostickým a hlavně efektivním terapeutickým nástrojem.

K čemu lze FDS využít?

Techniky funkční dynamické stabilizace se mohou použít pro léčbu:

- bolestí zad všech etáží (krční, hrudní, bederní páteř i křížová oblast)

- vadného držení těla

 • předsunuté držení hlavy a krční páteře
 • „odstáté“ lopatky
 • zakulacená záda
 • vpadlý / vyklenutý hrudník
 • zvýšené / snížené prohnutí bederní páteře
 • vtočené / vytočené kyčelní, kolenní klouby
 • poruchy postavení klenby nožní
 • aj.

- vadného dechového stereotypu

- poruch / omezených schopností vnímání těla a tělesných symptomů

Terapie však nikdy není o jedné technice. Přístup je vždy individuální a na vhodnosti daného postupu je třeba se domluvit s terapeutem.

Použité zdroje

FISCHEROVÁ, Barbara. Funkční dynamická stabilizace v kontextu vývojové kineziologie.

Kurz Funkční dynamické stabilizace v kontextu vývojové kineziologie (školitel Mgr. Barbara Fišerová)

KOLÁŘ, P. et al. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-7262-657-1.

Funkční dynamické stabilizace v kontextu vývojové kineziologie (část A)[online]. [cit. 2018-06-05]. Dostupné z: http://www.roseta.cz/ud%C3%A1lost/funkcni-dynamicke-stabilizace-v-kontextu-vyvojove-kineziologie-cast-a/?instance_id

Autor: Mgr. Veronika Andová

V sobotu proběhla v režii MČ Praha - Zbraslav akce „Dny zdraví na Zbraslavském náměstí“, kde se v rámci fyzio poradenství představila i Re-forma. V průběhu dopoledne mohli návštěvníci, vyjma bezplatného fyzioterapeutického poradenství, využít také lékařské vyšetření kožních znamének a analýzu skladby těla. Návštěvníci tak měli jedinečnou možnost zkonzultovat jak s fyzioterapeutkou Mgr. Andovou, tak s lékaři svůj zdravotní stav. Také se dozvědět více o vlastním tělesném složení, např. podílu viscerálního tuku. Klientům jsme mimo jiné poradili v režimových opatřeních a snadných cvicích, které je mohou zbavit bolestí pohybového aparátu. Děkujeme za velký zájem o akci a budeme se těšit na další setkání.

Pokud jste neměli možnost se akce zúčasnit, nezoufejte, budeme se na Vás těšit 22. 9. 2018 od 14 – 18:00 hod ve Slivenci, kde celá akce proběhne znovu.

Autoři: V. Andová, P. Krtičková

Lidská noha hraje zásadní roli při pohybu člověka. Často se ji ale nevěnuje dostatečná pozornost. Snížená nožní klenba není jediným problémem, které nohy může trápit a mnohdy se tyto obtíže mohou hromadit a ovlivňovat tím celé tělo i naše zdraví.

Noha zprostředkovává kontakt těla s podložkou. Je nepostradatelná pro stabilní stoj, ale také slouží jako opora pro chůzi a běh. Její složitá struktura umožňuje aktivně reagovat na nerovný terén. Svaly nohy totiž obsahují velké množství proprioreceptorů (senzory lidského těla, které zachycují polohu a pohyb). Tyto senzory mozku zprostředkovávají informace z terénu. Je také důležitým orgánem afferentního čití (informace z nohy o dotyku, teplotě, bolesti,…). Důmyslný systém 26 kostí, mnoha vazů, svalů a dalších struktur je poskládán tak, že dokáže při chůzi tlumit dopad, ale také tvořit páku pro odraz.

 ankle sprain 300x221

Poranění vazivových struktur kotníku

Poranění vazů kotníku je jedním z nejčastějších úrazů pohybového systému, se kterým se fyzioterapeut setkává, i když zřídkakdy primárně.

Až třetina těchto úrazů má sekundární následky jako jsou opakovaná zranění, trvalý otok, bolest, poranění měkkých tkání v okolí kotníku a narušení statiky celého těla.

Při vstupním vyšetření se vždy dotazuji klienta: „měl jste někdy nějaký úraz?“ Častou odpovědí je: „ne nic“. Při podrobnějším dotazování pak klient vzpomíná: „ ano, vlastně v mládí několikrát zvrtnutý kotník, ale to už je dávno“.

Často se podceňují zdánlivě „nevinné“ úrazy, jako je zvrtnutý kotník (distorze hlezenního kloubu), který mají klienti tendenci řešit pouze sami stahovacím obinadlem. Každé takové zranění je třeba ale řádně doléčit a vazy vrátit zpět do formy!

Jak se to stane?

Při špatném došlapu chodidla hrozí riziko poranění vazivových struktur (ligament).

Při nekvalitním zhojení vazů často následuje chronická kloubní nestabilita a později artróza. Nestabilní kotník také dovolí odlišné postavení paty a umožní pokles klenby a přispívá k tvorbě vbočeného palce nebo přetížení zevní části chodidla. Velmi často pak problémy „putují“ ke kolenu, kde se přetěžuje vnitřní část kolene a kyčel se stáčí dovnitř. Na tento stav pak reaguje pánev, trup a postavení hlavy, prostě problém „od paty až k hlavě“.

Jak se tomu vyvarovat?

Je třeba bezprostředně po úrazu vyhledat lékaře. Ten provede nejprve klinická vyšetření (mechanismu poranění , místo vzniku bolestivosti, postup tvorby otoku,…) a má k dispozici rentgenové a ultrazvukové vyšetření, kde zobrazí závažnost poranění.

Rozeznávají se tři typy poranění:

- distenze – ( natažení vazů) většinou je možné dokončit pohybovou aktivitu: otok, bolest a omezení pohybu se objeví až s odstupem

- částečná ruptura – částečné omezení hybnosti, otok a bolest je výraznější, narušení struktury několika vláken vazů a kloubního pouzdra

- úplná ruptura – (roztržení vazů) okamžitá bolest, masivní ohraničený otok a krevní výron nejčastěji pod zevním kotníkem, na postiženou končetinu se nelze postavit

Na základě vyšetření je možné ihned zahájit léčbu, která nespočívá pouze ve fixaci ortézou. Lze využít aplikaci hyaluronátu sodného do místa vazivového poranění. Tam pak hyaluronát vytváří „vnitřní dlahu“ a zvyšuje kvalitu hojení.

V akutní fázi nezapomínat na odlehčení končetiny (berle), kryoterapie (ledování), elastická bandáž nebo kinesiotape a zvednutí nohy nad úroveň srdce pro zamezení otoků hlezna.

Vše však záleží na rozsahu poranění.

Až po 8 týdnech od poranění začíná být nové vazivo odolnější vůči zvýšenému napětí….Vyběhnout tedy do terénu 3 týdny od natržení vazů není rozumnou cestou ke stabilnímu kotníku.

Při větším poškození vazů trvá plné zhojení 6-12 měsíců.

Jak na chronickou nestabilitu?

ošetření měkkých tkání – uvolnění svalů a fascií pro zlepšení prokrvení tkání a odstranění chronického otoku. Chronický otok je často pod zevním kotníkem a v okolí Achillovy šlachy.

mobilizace kloubů končetiny- pro obnovení funkce a pohyblivosti jednotlivých kloubů

Kinesio taping- pomáhá zpočátku stabilizovat kotník ve funkčním postavení a tím snižuje bolestivost, únavu i eliminuje otok. Klient si ho po zacvičení dokáže i sám aplikovat. Často je totiž třeba opakovaná aplikace.

KOT maly1

aktivní cvičení

Stimulace – pomáhá s prokrvením a uvědoměním si vlastní nohy. Bude se Vám potom lépe s chodidlem pracovat. Je to snadné! Lze použít například masážní míček nebo se projít v písku či přes kamínky.

Cvičit prsty a chodidlo, protahovat svaly chodidla, lýtka, nárt…Uvolnění je po delší fixaci nezbytné. Noha pak může dobře reagovat na terén. Většinou ani netušíme, jakých všech pohybů by noha měla být schopná, aby dobře četla terén.

Nácvik odrazu s aktivním zapojením prstů nohy a nácvik dopadu nohy je důležitou průpravou pro správnou chůzi.

Koordinace a propriocepce nohy – výpady, přenos váhy z jedné končetiny na druhou, nestabilní plochy a cvičení s pružnou gumou. Toto cvičení již vyžaduje souhru celého těla, ale jinak to ani nejde. Jde nám přeci o to, aby celé tělo zase našlo stabilitu v nohách a pracovalo celistvě. Nelze tedy u těchto cvičení hlídat jen chování kotníků. Velmi důležité je postavení kolen, kyčlí, pánve a dalších částí těla.

Autor: Mgr. Petra Krtičková, fyzioterapeut

Re-forma re-start s.r.o.

Page 1 of 2