pondělí, 16 říjen 2017 20:59

Petra Krtičková na Mistrovství světa v roli fyzioterapeuta národního teamu

Petra Krtičková na Mistrovství světa v roli fyzioterapeuta národního teamu Martin P.

Světový šampionát v norském Bergenu byl letos opravdovou třešničkou na cyklistickém dortu. Pro většinu závodníků je tento závod vrcholem sezóny a zároveň i posledním závodem. Každý tedy, kdo se dostane do národního výběru, chce na šampionátu odevzdat vše a být perfektně připraven.

Bergen připravil pro cyklisty diametrálně odlišnou trať oproti loňskému Doha. Loni bylo největším soupeřem všech cyklistů úmorné horko přes 40°C. Hlavním cílem tedy bylo zajistit hydrataci a chlazení sportovců pomocí speciálních chladících vest.

V Bergenu měli všichni v pohotovosti hřejivé emulze a různé ochranné návleky vůči chladu. Až na drobné výjimky však nebyly třeba. Bergen zažil nejslunečnější týden tohoto léta, a to právě na mistrovství světa. Trať byla velmi členitá a technicky náročná.

Přípravy na závod obsahují masáž a měkké techniky den před startem dle potřeby závodníka. Občas je třeba klouby či měkké tkáně podpořit kinesiotapem či krosstapem. Předejde se tak únavě svalů či nadměrnému opotřebení kloubů při extrémní zátěži. Při chladnějším počasí je vhodná i předstartovní masáž, která sportovce připraví na výkon, prokrví svalstvo a předchází svalovým zraněním.

MS Bergen001

V rakouském národním teamu bylo připraveno na start celkem patnáct jezdců v různých kategoriích a disciplínách. O přípravu a komfort jezdců se starali tři fyzioterapeuté a jeden paramedik. Petra Krtičková měla na starost sekci juniorů, juniorek a žen, spolu s kolegou Martinem P. 

Junioři také zaznamenali největší úspěch na letošním šampionátu. Florian Kierner obsadil výborné 6. místo a Mario Gamper 12. místo v silničním závodu.

MS Bergen006

Excelentní výkon však podal Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), který získal zlatý hattrick a potřetí se stal mistrem světa, což se doposud nikomu v historii tohoto sportu nepovedlo.

Pochvalu si však zaslouží i organizátoři mistrovství světa a fanoušci, kteří vytvořili nezapomenutelnou atmosféru v ulicích Bergenu!

Děkuji sportovcům za úžasné výkony a ostatním za neopakovatelné zážitky!

MS Bergen002

Foto: Martin Pavle

Číst 7650 krát