úterý, 27 březen 2018 20:17

Problémy s otěhotněním? Řešením může být cvičení!

Metoda Ludmily Mojžíšové je nejméně invazivní a nejpřirozenější způsob léčby neplodných žen i mužů, u kterých je neplodnost (sterilita) podmíněna funkčními příčinami tzn., kdy není objektivně prokázána porucha struktury orgánu či pohybového aparátu.

Mezi funkční příčiny řadila Mojžíšová hlavně svalové dysbalance (poruchy) v oblasti pánve, dna pánevního a blokády žeber. Těmto dysbalancím připisovala reflexní odezvu v řadě orgánových soustav, u žen zejména v oblasti vnitřních rodidel.

Léčba, která je založena na reflexním ovlivnění nervoslavového aparátu pánevního dna, ovlivňuje postavení hrudní a bederní páteře, křížové kosti, kostrče, pánve, jejich vzájemné polohy, a dále napětí svalů s těmito oblastmi spojenými. Prostřednictvím reflexní odezvy působí tato metoda na pohlavní orgány zlepšením jejich cévního zásobení, či upravením svalového napětí a zlepšením kvality pohybových tkání.

Kde lze metodu s úspěchem využít?

Gynekologie

- neplodnost - funkční ženská a mužská sterilita

- neschopnost donosit a porodit životaschopný plod - infertilita

- bolestivá menstruace, poruchy menstruačního cyklu - dysmenorea

- bolestivost při pohlavním styku- dyspareunie

- stavy po operacích pohlavních orgánů

Urologie

- zadržování - retence moče

- inkontinence – únik moče

Ortopedie

- bolesti krční, hrudní, bederní páteře, kříže a kostrče, bolesti na hrudi a v pánvi

- skolióza u dětí do 15 let

- artróza kyčelního kloubu, bolesti kostrče

Interní

- některé druhy zácpy

Před zahájením léčby metodou L. Mojžíšové je nezbytně nutné podrobné gynekologické a interní vyšetření pro určení typu sterility, vyloučení závažného postižení kardiovaskulárního a endokrinního systému, jater a ledvin, a tedy pro určení (ne)vhodnosti tohoto způsobu léčby. Vyšetření zahrnuje i provedení spermiogramu u partnera, což je nezbytnou podmínkou potvrzení plodnosti páru.

Autor: Mgr. Veronika Andová

Použité zdroje:

ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2.

Kurz Rehabilitační léčba některých druhů ženské sterility metodou L. Mojžíšové (školitel Bc. Vlasta Bezvodová).

Mojzis-methods.com. The Mojzis Method and Infertility Treatment [online]. [cit. 2018-02-23]. Dostupné z: <http://www.mojzis-methods.com/schema.php>.

Číst 6252 krát