Novinky
Úleva pro vaše nohy - ortopedické stélky FORMTHOTICS
Mám velkou radost, že se Re-forma stala akreditovaným pracovištěm pro výrobu stélek FORMTHOTICS. Pojďme se tedy podívat, co vám mohou tyto stélky nabídnout.
Stélky Formthotics jsou efektivním nástrojem pro pomoc s řešením bolestí zad a končetin, zabraňují zranění a poskytují větší pohodlí a lepší výkon pro všechny sportovce. Jedná se o zdravotnický prostředek, který je vyvinut novozélandskou firmou Foot Science International využívající unikátní design, materiál a výrobní proces k vytvoření efektivního nástroje řešení problémů pohybového aparátu.
"Vložky do bot", jak to nejčastěji nazýváme, jsou vyrobeny a následně individuálně upraveny tak, aby poskytovaly vašim nohám dostatečnou stabilitu a pohodlí. Komplexní systém Formthotics v rukou zkušeného terapeuta účinný nástroj k řešení problémů pohybového aparátu.
V čem spočívá výhoda Formthotics vložek?
- tvarovatelné za tepla
- podpora klenby
- ukotvení paty
- velký výběr tvarů
- antimikrobiální vlastnosti
- jedinečné složení materiálu
- individualizace stélky
Vlastnosti stélek Formthotics. Zdroj:Formthotics.cz
Podíváme se detailněji na jednotlivé vlastnosti.
1/ Tvarovatelné za tepla
Stélky Formthotics jsou tepelně tvarované. Po zahřátí a vytvoření tvarového otisku jsou dokonale přizpůsobeny vaší noze i obuvi pro níž jsou určeny. Stélky Formthotics mohou být tepelně tvarovány vícekrát a jsou schopny přizpůsobit svůj tvar i po několikanásobném ohřívání. Díky tomu si zachovávají svou funkci i při postupném vývoji chodidla. Formthotics jsou tvarovatelné za relativně nízkých teplot. Snadné a účinné tvarování je dáno, mimo jiné, technologií výroby. Prvotní tvar Formthotics z výroby je dán 3D frézováním a nikoliv lisováním. Jiné druhy pěnových stélek, které jsou v rámci výroby tvarovány stlačením – typicky z materiálu EVA (Ethylene Vinyl Acetate) – nemohou být následně dostatečně efektivně dotvarovány nebo dokonce opakovaně přetvarovávány.
Nahřívání stélek Formthotics. Zdroj:Formthotics.cz
2/ Podpora klenby
Podpora klenby stabilizuje vaše chodidlo v neutrální pozici. Poskytuje podélnou, boční a příčnou podporu v oblasti hlavičky metatarzů. Tato podpora je dána unikátním designem, kdy je stélka vyfrézována do tvaru slzy na spodní straně. Tvar frézování na vnější straně stélky (do boty) tak zlepšuje podporu na straně vnitřní (do nohy).
3/ Ukotvení paty – patní jamka
Vytvořením hluboké jamky v oblasti paty, získáváte pohodlné trojdimenzionální ukotvení zadní části chodidla, které zároveň doprovází vysoká schopnost absorpce nárazů. To vše dohromady vede ke stabilizaci nohy na stélce a minimalizaci otřesů přenášených do paty. Hluboká, po zahřátí individuálně dotvarovaná jamka v zadní části stélky zajišťuje dokonalou podporu oblasti paty a zároveň stabilizuje a kotví celou pozici nohy na stélce.
4/ Antimikrobiální vlastnosti
Stélky Formthotics jsou antimikrobiální, antibakteriální a antifungální (protiplísňová). Výrobky Formthotics obsahují látku Ultra-freshTM, která zabraňuje růstu bakterií, plísní a udržují vaše nohy svěží. Stélky jsou hypoalergenní a díky uzavřeným buňkám použitého materiálu jsou nenasákavé.
5/ Pěna
Formax je jedinečná pěna s uzavřenou strukturou buněk. Tato pěna je stálejší a přesnější než pěna typu EVA. Formax pěna je flexibilní, lehká, drží tvar, je voděodolná a zamezuje šíření plísně. S pěnou Formax se můžete setkat jak v jednovrstvé verzi s homogenní hustotou (tvrdostí), nebo také ve dvouvrstvé, tzv. dual density kvalitě, která kombinuje dvě vrstvy materiálů o různé tvrdosti a vlastnostech.
Shockstop je zcela unikátní a revoluční hybridní pěnu z polymeru etylenvinylacetát. Tato pěna maximálně absorbuje nárazy a slouží jako tlumící vrstva. To minimalizuje jejich nepříznivý vliv na svaly, klouby a šlachy a umožňuje tělu rychlejší zotavení po výkonu. Nezávislé laboratorní testy ukázaly, že shockstop je více jak dvakrát efektivnější než jiné materiály při absorbování nárazů.
Pěny Formax a ShockStop jsou vyráběny na Novém Zélandu společností Ultralon Foam International, specialistou na výrobu pěn s uzavřenou strukturou buněk.
6/ Vyrobeno 3D frézováním
Výrobky Formthotics jsou vyrobeny 3D frézováním z bloku pěny. To zajišťuje homogenní strukturu celé stélky. Hustota materiálu i toho nejtenčího místa stélky je stejná jako v silnější vrstvě. Na rozdíl od výroby lisováním, kde je v tenčích místech materiál stlačen, v případě Formthotics je odfrézován. Proces výroby 3D frézování z bloku pěny, odlišuje stélky Formthotics od jiných druhů stélek, které jsou vytvářeny stlačováním či vstřikováním. Homogenní struktura Formthotic je optimální konstantní tvrdostí a úrovní podpory, stejně tak jako pro proces tvarování stélek za tepla.
7/ Tvary
Rozdílné aktivity vyžadují rozdílnou podporu nohy, rozdílnou obuv a jsou provozovány rozdílnými lidmi. Stélky Formthotics nabízejí dostatek variant, profilů a tvarů tak, aby vyhovovaly přesně Vašim potřebám a vaší aktivitě. Stélky Formthotics nabízí pestrý výběr typů dle šířky, délky, dále profilu klenby, paty, hustoty pěny a jiných detailů, tak abyste mohli používat stélky, které budou přesně odpovídat nejen požadavkům terapeuta (na základě proběhlého vyšetření), ale také potřebám vašich aktivit. Například fotbalové kopačky mají uvnitř velmi omezený prostor. Proto je stélka určená pro fotbalisty svým tvarem tomuto faktu uzpůsobena. Podobně mají „své“ typy stélek společenská, běžecká, turistická, pracovní a další typy obuvi. Sladit medicínské nároky na funkci stélky s prostorovými možnostmi bot do nichž jsou určeny není vždy lehké. Formthotics svou širokou nabídkou tvrdostí (hustot pěn), tvarů a profilů poskytují terapeutům optimální nástroj pro efektivní léčbu.
Tvary stélek Formthotics. Zdroj:Formthotics.cz
8/ Individualizace stélky
Na závěr lze provést úpravu stélek speciálními doplňky, kterými terapeut doupraví vložky a může tak docílit korekce případné vady či odlehčit přetěžované části.S jednotlivými doplňky lze ovlivnit postavení nohy pronace/supinace a její funkčnost. Dokážeme ulevit od bolesti jako v případě bolesti přednoží (Mortonův neurom), nebo potíží v oblasti paty jako v případě patní ostruhy. V případě potřeby stélky doplní supinační klínek, podpora pod podélnou klenbu, podpatní korekční klínky a metatarzální srdíčka.
Zdroj: Formthotics.cz
Lehkost v každém kroku, přeje Mgr. Petra Krtičková!
Časopis 53x11 o mé cestě ke kolu a propojení s fyzioterapií
Užijte si jízdu na kole bez bolesti a šlapejte efektivně!
Proč ladit posed?
Jaro se nezadržitelně blíží a možná se už těšíte až jarní paprsky prohřejí vzduch a budete moci vyrazit na kolo. Možná ale o koupi bicyklu teprve uvažujete a říkáte si, jaký by měl být a jaké to bude pěkné svezení s větrem v zádech.
V obou případech je ale pro pozitivní zážitek z jízdy potřeba mít kolo, které Vám dokonale sedne! Celkem není velký rozdíl, jestli jezdíte na kole „na pohodu“ s rodinou, hecujete se s přáteli, dojíždíte do práce nebo závodíte na nejvyšší úrovni. Všichni, ale chceme, aby nás na kole ani po vyjížďce nic nebolelo!
Zásadní pro dobrý pocit z jízdy je mít správný typ kola. Výrobci dnes nabízejí velkou škálu možností. Můžeme se bavit jízdou na horském kole v terénu, vzít si silnici a užít si větší rychlost a lehkost nebo skloubit výhody obou kol a osedlat gravel bika na štěrkových stezkách. Pokud tedy doma ještě kolo nemáte zamyslete se, kde a jak chcete jezdit ať nešlápnete vedle hned z počátku.
Ve chvíli, kdy už kolo vlastníte je důležité, aby se Vám přizpůsobilo, a ne abyste se Vy přizpůsobovali kolu. Dobře udělaný posed zvyšuje vaši efektivitu, výkon, komfort a předchází zranění a bolesti.
Správná pozice na kole umožní jezdci efektivní řízení kola, dobrou adaptaci na profil terénu, libovolnou kadenci při šlapání a zajistí optimální polohu těla.
Efektivní metodou nastavení posedu je Retül Fit
Retül Fit je metodika nastavení posedu na kole pocházející z amerického města Colorado. V tamním Boulder centru pro sportovní medicínu se Andrew Pruitt intenzivně věnoval cyklistické anatomii a rozvíjel své znalosti v oblasti optimalizace cyklistického posedu. Postupem času byl tak vyvinut precizní systém, který respektuje cyklistu a pomáhá mu zvýšit jeho zážitek z jízdy na maximum ať už je jeho cyklistická minulost jakákoli.
zdroj:https://www.roevalleycycles
Cíle fittingu
Dobrý fit lze udělat bez ohledu na typ kola – lze ladit silniční, fitness, MTB, gravel nebo časovkářský speciál. Správný fit zajišťuje optimální vzájemnou pozici trupu, kyčle, kolene a chodidla v průběhu pohybu pedálu. Tím se vytváří efektivita a zároveň se chrání koleno před případným přetížením. Zatížení kolene bez rušivých negativních vlivů umožňuje čéšce volný pohyb a omezuje přetížení vznikající při velkém pokrčení kolene. Efektivní nastavení šetří práci postranních stabilizátorů kolene (Iliotibiální trakt a krejčovský sval). Zatímco velké svalové skupiny (čtyřhlavý sval stehenní a velký sval hýžďový jsou využity pro pohyb jezdce kupředu.
Jak bike fit probíhá?
Nejdříve probereme, jak na kole jezdíte, jak často a jaké jsou vaše cíle a očekávání. Čas věnujeme také tomu, zda provozujete i jiné sportovní aktivity či jestli jste řešili nějaká zranění a úrazy v minulosti. To vše pak dává jednotlivé střípky do skládačky, aby byl pak obraz o jezdci ucelený.
Podrobně vyšetření tělesných proporcí je důležité pro následné nastavení. Změříme tedy pánev, chodidlo a další parametry bez kterých by byl fit méně přesný.
Následně je na tělo připevněno několik senzorů, které snímají pohyb jezdce na kole.
Pak už přikročíme k samotnému nastavení.
Zásadní pro pohyb na kole je sedlo. Je klíčovým kontaktním bodem, který ovlivňuje jak sed, tak šlapání i pozici páteře a následně horních končetin. Takže sedlu věnujeme dostatek pozornosti, aby vám prostě sedlo! Není nic horšího, než když proklínáte sedlo od prvního okamžiku a jedinou myšlenkou při vyjížďce je: „kdy už slezu a ulevím mému pozadí!“
Po vyladění pozice sedla je nutné mít kolo dobře pod kontrolou, což nám zajistí správná řídítka a nastavení grippů. Bez tohoto kroku můžete na kole pociťovat diskomfort v oblasti ramen, krku, hlavy, ale i loktů a zápěstí. Často se setkávám s cyklisty, kteří si stěžují na brnění v prstech nebo na „bolavý krk“ po kole. Tomu lze dobře předejít kvalitním nastavením řidítek.
Dále nastavíme pozici pedálu, abychom předešli přetížení v oblasti Achillovy šlachy, chodidla či kolen. Rovnoměrné rozložení tlaku na pedál je zásadní pro efektivní šlapání a pro prevenci přetížení. Pokud řešíte na kole bolesti kolena, tak je nastavení zámků na tretře (cyklistické botě) zásadní a stejně tak i vyladění chodidla v botě. I minimální změna může přinést velkou úlevu.
Pak je potřeba nový posed přeměřit a vše sladit v jeden funkční celek, abyste se cítili dobře.
Po několika vyjížďkách se s jezdcem posed následně znovu překontroluje a v případě potřeby vyladí postřehy a pocity na kole.
No a pak už nezbývá než šlápnout do pedálů s radostí a dobrým pocitem!
zdroj: https://www.roevalleycycles
Zdroje:
Kurz Bike Fitting Specialized 2023
Procedury a praxe RETÜL FIT(2020). Specialized Bicycle Components University, California
Už jste slyšeli o Flossbandu? Skvělá terapeutická pomůcka s rychlým efektem pro přetížené svaly!
Flossband je široká kompresní guma z přírodního latexu, která pomáhá klientům, kteří trpí zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím, bolestí, otokem a omezením rozsahu pohybu. Využití najde u běžné populace, dětí i vrcholových sportovců.
Flossing (jak se technika pracující s kompresní gumou nazývá) intenzivně ovlivňuje kůži, svaly, klouby a fascie.
Koncept Flossing na bázi fyzioterapeutické metody bandážování končetin, která cílí na zvětšení rozsahu pohybů pacienta. Současně mírní a v mnoha případech i zcela potlačuje bolest, zlepšuje propriocepci z končetin (to jak vnímáme danou část těla). Z flossingu benefitují pacienti trpící snížením rozsahu pohybu po akutními či subakutními zraněním. Technika je velmi rychlá a je založena na léty prověřených technikách bandážování vyvinutých v devadesátých létech a nejčastěji používaných při manuální lymfodrenáži.
Foto: Fossband různé síly a šířky
Jak to funguje?
Elastická bandáž vytvoří silnější kompresi tkání a přitom pacientovi umožní určitý rozsah pohybů. Navíc tato technika pomáhá zvýšit účinnost svalové pumpy. Ze zraněné oblasti jsou rovněž odstraněny látky spojené s bolestí, například prostaglandin. Díky tomu dosáhnete významného snížení bolesti. Déle snižuje flossing bolest na podkladě vrátkové a endorfinové teorii bolesti.
Bandážovaná místa Flossbandem se následně mobilizují pomocí manuálních technik a specifických cvičení. Kombinací komprese a pohybu vznikají potřebné třecí síly, které odlepí sval a fascii od sebe a obnoví jejich vzájemnou kluznost (přetrhají se tzv. H-crosslinks, adheze, vazivové změny). Tím se ještě během cvičení mění pružnost tkáně i svalové a fasciální napětí. Po odstranění flossbandu se tkáň zachová jako „houba“, která do sebe nasaje čerstvou mezibuněčnou tekutinu a krev a výrazně se prokrví. Při aplikaci na kloub se díky stlačení tekutiny uvnitř kloubního spojení (synoviální tekutina) kloub oddálí a uvolní.
Technika je celkem rychlá a snadná. Jaký efekt po aplikaci nejčastěji pocítíte?
- potlačení bolesti,
- zvětšení rozsahu pohybu,
- zlepšení cirkulace lymfy, zlepšení hydrataci tkání a prokrvení
- zlepšuje regeneraci
Proč flossing funguje u hematomu nebo otoku?
Tím, že na zhmožděnou oblast aplikujete Flossband, dojde k jejímu okamžitému stlačení. Díky tomu dojde k nárůstu tlaku ve tkáni (z normálního tlaku okolo 1mm Hg až na 60 mm Hg) a zmenšení průtoku krve kapilárami. Tím znemožníme normální filtraci krve a sníží se sekrece proteinů z poškozených cév. Viditelně tak zmenšíte otok v postižené oblasti.
Foto: Aktivní regenerace po sportu
Jak na to?
Pro maximální individualizaci terapie lze zvolit k léčbě čtyři různé síly flossbandu a tři různé šířky. Volba se odvíjí od technik flossingu a cílů terapie.
Techniky které lze využít:
- Lymfatická technika - ovlivnňuje hematomy, otoky (chronické i akutní), a nebo pro efektivní regeneraci po sportu (aktivní či pasivní).
- Myofasciální technika – působí na svaly a fascie – velmi efektivní na úponové bolesti – přetížení Achillovy šlachy, patní ostruhy, tenisový loket.
- Kloubní technika – centruje kloub do optimální polohy, zvětšuje kloubní rozsah – ovlivnění valgozity kolen, uvolnění kolena po artroskopii.
Foto: Flossing při úponových bolestech kolena
Využití elastických gum Flossband se v praxi ukázalo být extrémně účinnou terapeutickou metodou. Jsou rovněž velkým přínosem pro velké
množství různých pacientů. Po zaškolení klienta lze Flossband používat i doma pro efektivní autoterapii.
Potřebujete pomoci s přetíženými svaly?
Objednajte se jednoduše přes objednávký formulář
Zdroje:
Kurz Terapeutické využití kompresní gumy CompreFloss
https://flossband.cz/co-je-flossbanda-easyflossing
Deutschland tour 2022 jsem si užila ve skvělé společnosti!
PODCAST: Čím víc se upneme k jedné aktivitě, tím víc tělo strádá!
Rádi posloucháte? Říkáte si, že ano, ale záleží o čem...Můžete si užít uvolněný rozhovor s Kájou Polívkovou, která láká všechny dámy na kolo?♀️ (a nejen ženy)! Provozuje o tom velmi zajímavý web s názvem Damynakole.cz. Jedná se o originální projekt o kolech, ženách a zážitcích ze sedla. Mimo jiné jsou tam i rady pro naše tělo a rozhovor s Kájou propojoval nejen cyklo, ale také fyzio povídání.?♀️ Příjemný poslech!
Darujte pohodu a relaxaci!
|
Re-forma jinak a jinde!
Asi to tak mělo být...ale vždy když něco starého končí, něco nového začíná...
Přišla doba, kdy jsem musela ukončit svou dosavadní praxi v provozovně Na Dolinách 46. Takže tam už mě nenajdete.
I přesto, že mám více jak rok mateřské radosti, tak zůstávám s klienty v kontaktu a příležitostně pracuji.
Snažím se různými způsoby pomoci klientům a příznivcům Re-formy zůstat ve formě.
Možností je mnoho, ale nejčastěji volím konzultací po telefonu, e-mail , návštěvu klienta v práci nebo individuální trénink v parku.
V hlavě se rodí další plány a pracuji na tom, aby Re-forma byla ve formě i v budoucnu!
Vám přeji, ať jste ve formě, protože pohyb je prostě radost!
Pokud vás tato myšlenka bude opouštět, tak si vzpomeňte na to, jaké to bylo když vás omezovala karanténa, restrikce nebo třeba nějaká nemoc…
Zdraví a pohodu přeje Petra Krtičková
Mateřská dovolená
Maminka ve formě!
Podzimní dny přímo vybízejí k aktivnímu pohybu v barevné přírodě, ale najde se i mnoho příležitostí k dalšímu vzdělání.
Prvním z plánovaných podzimních kurzů Mgr. Petry Krtičkové byl workshop FIT V TĚHOTENSTVÍ.
Proč?
Mnoho žen již dnes pochopilo, že období těhotenství a následného mateřství jsou poměrně dlouhé a absolvování této životní periody v dobré kondici je důležité pro pohodu matky i dítěte. Kurz vedla zkušená fyzioterapeutka Daniela Císařová se zkušenostmi z anglické kliniky specializované na fyzio-urogynekologii.
Náplní kurzu byla například role fyzioterapeuta v péči o těhotnou ženu, dále nejčastější potíže ženy v těhotenství a po porodu, péče o pacientky s inkontinencí nebo břišní diastázou. Důležitou součástí kurzu byly také kontraindikace pro cvičení těhotných žen. Značná část byla věnována praktickým ukázkám cvičení pro těhotné ženy a nastavení optimální úrovně tréninku v těhotenství.
Více...
Nevíte jak zaparkovat? Tady máte návod...
Od 1.7.218 vstoupily v platnost modré parkovací zóny na Praze 4, což se týká i ulice Na Dolinách a přilehlých ulic. Pokud k nám přijíždíte autem, doporučujeme stažení aplikace k zaparkování (například aplikaci zaparkuju.cz) do vašeho telefonu, kde po zadání Vašich údajů a platební karty budete moci během několika vteřin platit za parkování v placených zónách v
Praze.
Doporučujeme zákazníkům parkování rámci fialové zóny na protilehlé straně ulice Na Dolinách nebo část ulice Lopatecká, ulice na Klikovce je možno parkovat za 20 Kč/hod (více na www.parkujvklidu.cz).
Cena parkování v modré zóně je 40Kč/hod a lze ji platit parkovací aplikací, sms dle SPZ auta nebo na místě pomocí parkovacích hodin.
Stále na sobě makáme! Funkční dynamická stabilizace pomůže zbavit se bolesti zad
Funkční Dynamická Stabilizace (FDS) v kontextu vývojové kineziologie.
Co si pod tím můžete představit?
FDS je jedinečný terapeuticko-klientský přístup, který klade důraz na uvědomění si vlastního těla. Zejména na vědomé procítění vnitřních prostor těla a jeho stability. Podporuje klienty v orientaci ve vlastním já, ve vzájemném vztahu mezi omezení vnitřního tělesného prostoru a bolestí, což umožňuje, aby byl klient sám schopen svou bolest odstranit. Aktivní a vědomě kontrolovaný prožitek při cvičení vede ke zlepšení pohybového sebeuvědomění a tím i k celkovému zlepšení tělesného zdraví.
Z čeho FDS vychází?
FDS podrobně mapuje pohybově-koordinační vývoj dítěte v období prvního roku jeho života. Znalost vývojových stádii a pohybových vzorců nám u dětí pomáhá určit jejich nervově-pohybovou (ne)zralost. Korigované polohy, které je možné pozorovat u dětí jsou u dospělých dobrým diagnostickým a hlavně efektivním terapeutickým nástrojem.
K čemu lze FDS využít?
Techniky funkční dynamické stabilizace se mohou použít pro léčbu:
- bolestí zad všech etáží (krční, hrudní, bederní páteř i křížová oblast)
- vadného držení těla
- předsunuté držení hlavy a krční páteře
- „odstáté“ lopatky
- zakulacená záda
- vpadlý / vyklenutý hrudník
- zvýšené / snížené prohnutí bederní páteře
- vtočené / vytočené kyčelní, kolenní klouby
- poruchy postavení klenby nožní
- aj.
- vadného dechového stereotypu
- poruch / omezených schopností vnímání těla a tělesných symptomů
Terapie však nikdy není o jedné technice. Přístup je vždy individuální a na vhodnosti daného postupu je třeba se domluvit s terapeutem.
Nedaří se vám vyladit stabilitu vašeho těla? Pomohu vám :
Použité zdroje
FISCHEROVÁ, Barbara. Funkční dynamická stabilizace v kontextu vývojové kineziologie.
Kurz Funkční dynamické stabilizace v kontextu vývojové kineziologie (školitel Mgr. Barbara Fišerová)
KOLÁŘ, P. et al. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-7262-657-1.
Funkční dynamické stabilizace v kontextu vývojové kineziologie (část A)[online]. [cit. 2018-06-05]. Dostupné z: http://www.roseta.cz/ud%C3%A1lost/funkcni-dynamicke-stabilizace-v-kontextu-vyvojove-kineziologie-cast-a/?instance_id
Autor: Mgr. Veronika Andová
Re-forma radí – Dny zdraví na Zbraslavi
V sobotu proběhla v režii MČ Praha - Zbraslav akce „Dny zdraví na Zbraslavském náměstí“, kde se v rámci fyzio poradenství představila i Re-forma. V průběhu dopoledne mohli návštěvníci, vyjma bezplatného fyzioterapeutického poradenství, využít také lékařské vyšetření kožních znamének a analýzu skladby těla. Návštěvníci tak měli jedinečnou možnost zkonzultovat jak s fyzioterapeutkou Mgr. Andovou, tak s lékaři svůj zdravotní stav. Také se dozvědět více o vlastním tělesném složení, např. podílu viscerálního tuku. Klientům jsme mimo jiné poradili v režimových opatřeních a snadných cvicích, které je mohou zbavit bolestí pohybového aparátu. Děkujeme za velký zájem o akci a budeme se těšit na další setkání.
Pokud jste neměli možnost se akce zúčasnit, nezoufejte, budeme se na Vás těšit 22. 9. 2018 od 14 – 18:00 hod ve Slivenci, kde celá akce proběhne znovu.
Autoři: V. Andová, P. Krtičková
Nestabilní kotník, může mi to v něčem vadit?
Lidská noha hraje zásadní roli při pohybu člověka. Často se ji ale nevěnuje dostatečná pozornost. Snížená nožní klenba není jediným problémem, které nohy může trápit a mnohdy se tyto obtíže mohou hromadit a ovlivňovat tím celé tělo i naše zdraví.
Noha zprostředkovává kontakt těla s podložkou. Je nepostradatelná pro stabilní stoj, ale také slouží jako opora pro chůzi a běh. Její složitá struktura umožňuje aktivně reagovat na nerovný terén. Svaly nohy totiž obsahují velké množství proprioreceptorů (senzory lidského těla, které zachycují polohu a pohyb). Tyto senzory mozku zprostředkovávají informace z terénu. Je také důležitým orgánem afferentního čití (informace z nohy o dotyku, teplotě, bolesti,…). Důmyslný systém 26 kostí, mnoha vazů, svalů a dalších struktur je poskládán tak, že dokáže při chůzi tlumit dopad, ale také tvořit páku pro odraz.
Poranění vazivových struktur kotníku
Poranění vazů kotníku je jedním z nejčastějších úrazů pohybového systému, se kterým se fyzioterapeut setkává, i když zřídkakdy primárně.
Až třetina těchto úrazů má sekundární následky jako jsou opakovaná zranění, trvalý otok, bolest, poranění měkkých tkání v okolí kotníku a narušení statiky celého těla.
Při vstupním vyšetření se vždy dotazuji klienta: „měl jste někdy nějaký úraz?“ Častou odpovědí je: „ne nic“. Při podrobnějším dotazování pak klient vzpomíná: „ ano, vlastně v mládí několikrát zvrtnutý kotník, ale to už je dávno“.
Často se podceňují zdánlivě „nevinné“ úrazy, jako je zvrtnutý kotník (distorze hlezenního kloubu), který mají klienti tendenci řešit pouze sami stahovacím obinadlem. Každé takové zranění je třeba ale řádně doléčit a vazy vrátit zpět do formy!
Jak se to stane?
Při špatném došlapu chodidla hrozí riziko poranění vazivových struktur (ligament).
Při nekvalitním zhojení vazů často následuje chronická kloubní nestabilita a později artróza. Nestabilní kotník také dovolí odlišné postavení paty a umožní pokles klenby a přispívá k tvorbě vbočeného palce nebo přetížení zevní části chodidla. Velmi často pak problémy „putují“ ke kolenu, kde se přetěžuje vnitřní část kolene a kyčel se stáčí dovnitř. Na tento stav pak reaguje pánev, trup a postavení hlavy, prostě problém „od paty až k hlavě“.
Jak se tomu vyvarovat?
Je třeba bezprostředně po úrazu vyhledat lékaře. Ten provede nejprve klinická vyšetření (mechanismu poranění , místo vzniku bolestivosti, postup tvorby otoku,…) a má k dispozici rentgenové a ultrazvukové vyšetření, kde zobrazí závažnost poranění.
Rozeznávají se tři typy poranění:
- distenze – ( natažení vazů) většinou je možné dokončit pohybovou aktivitu: otok, bolest a omezení pohybu se objeví až s odstupem
- částečná ruptura – částečné omezení hybnosti, otok a bolest je výraznější, narušení struktury několika vláken vazů a kloubního pouzdra
- úplná ruptura – (roztržení vazů) okamžitá bolest, masivní ohraničený otok a krevní výron nejčastěji pod zevním kotníkem, na postiženou končetinu se nelze postavit
Na základě vyšetření je možné ihned zahájit léčbu, která nespočívá pouze ve fixaci ortézou. Lze využít aplikaci hyaluronátu sodného do místa vazivového poranění. Tam pak hyaluronát vytváří „vnitřní dlahu“ a zvyšuje kvalitu hojení.
V akutní fázi nezapomínat na odlehčení končetiny (berle), kryoterapie (ledování), elastická bandáž nebo kinesiotape a zvednutí nohy nad úroveň srdce pro zamezení otoků hlezna.
Vše však záleží na rozsahu poranění.
Až po 8 týdnech od poranění začíná být nové vazivo odolnější vůči zvýšenému napětí….Vyběhnout tedy do terénu 3 týdny od natržení vazů není rozumnou cestou ke stabilnímu kotníku.
Při větším poškození vazů trvá plné zhojení 6-12 měsíců.
Jak na chronickou nestabilitu?
ošetření měkkých tkání – uvolnění svalů a fascií pro zlepšení prokrvení tkání a odstranění chronického otoku. Chronický otok je často pod zevním kotníkem a v okolí Achillovy šlachy.
mobilizace kloubů končetiny- pro obnovení funkce a pohyblivosti jednotlivých kloubů
Kinesio taping- pomáhá zpočátku stabilizovat kotník ve funkčním postavení a tím snižuje bolestivost, únavu i eliminuje otok. Klient si ho po zacvičení dokáže i sám aplikovat. Často je totiž třeba opakovaná aplikace.
aktivní cvičení
Stimulace – pomáhá s prokrvením a uvědoměním si vlastní nohy. Bude se Vám potom lépe s chodidlem pracovat. Je to snadné! Lze použít například masážní míček nebo se projít v písku či přes kamínky.
Cvičit prsty a chodidlo, protahovat svaly chodidla, lýtka, nárt…Uvolnění je po delší fixaci nezbytné. Noha pak může dobře reagovat na terén. Většinou ani netušíme, jakých všech pohybů by noha měla být schopná, aby dobře četla terén.
Nácvik odrazu s aktivním zapojením prstů nohy a nácvik dopadu nohy je důležitou průpravou pro správnou chůzi.
Koordinace a propriocepce nohy – výpady, přenos váhy z jedné končetiny na druhou, nestabilní plochy a cvičení s pružnou gumou. Toto cvičení již vyžaduje souhru celého těla, ale jinak to ani nejde. Jde nám přeci o to, aby celé tělo zase našlo stabilitu v nohách a pracovalo celistvě. Nelze tedy u těchto cvičení hlídat jen chování kotníků. Velmi důležité je postavení kolen, kyčlí, pánve a dalších částí těla.
Autor: Mgr. Petra Krtičková, fyzioterapeut
Re-forma re-start s.r.o.
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- Následující
- Konec