Novinky

Mám velkou radost, že se Re-forma stala akreditovaným pracovištěm pro výrobu stélek FORMTHOTICS. Pojďme se tedy podívat, co vám mohou tyto stélky nabídnout.

Stélky Formthotics jsou efektivním nástrojem pro pomoc s řešením bolestí zad a končetin, zabraňují zranění  a poskytují větší pohodlí a lepší výkon pro všechny sportovce. Jedná se o zdravotnický prostředek, který je vyvinut novozélandskou firmou Foot Science International využívající unikátní design, materiál a výrobní proces k vytvoření efektivního nástroje řešení problémů pohybového aparátu.

"Vložky do bot", jak to nejčastěji nazýváme, jsou vyrobeny a následně individuálně upraveny tak, aby poskytovaly vašim nohám dostatečnou stabilitu a pohodlí. Komplexní systém Formthotics v rukou zkušeného terapeuta účinný nástroj k řešení problémů pohybového aparátu.  

 

 

V čem spočívá výhoda Formthotics vložek?

 

 • tvarovatelné za tepla
 • podpora klenby
 • ukotvení paty
 • velký výběr tvarů
 • antimikrobiální vlastnosti
 • jedinečné složení materiálu
 • individualizace stélky

 

 Jedinečnost Formthotics

Vlastnosti stélek Formthotics. Zdroj:Formthotics.cz 

 

 

Podíváme se detailněji na jednotlivé vlastnosti.

1/ Tvarovatelné za tepla

Stélky Formthotics jsou tepelně tvarované. Po zahřátí a vytvoření tvarového otisku jsou dokonale přizpůsobeny vaší noze i obuvi pro níž jsou určeny. Stélky Formthotics mohou být tepelně tvarovány vícekrát a jsou schopny přizpůsobit svůj tvar i po několikanásobném ohřívání. Díky tomu si zachovávají svou funkci i při postupném vývoji chodidla. Formthotics jsou tvarovatelné za relativně nízkých teplot. Snadné a účinné tvarování je dáno, mimo jiné, technologií výroby. Prvotní tvar Formthotics z výroby je dán 3D frézováním a nikoliv lisováním. Jiné druhy pěnových stélek, které jsou v rámci výroby tvarovány stlačením – typicky z materiálu EVA (Ethylene Vinyl Acetate) – nemohou být následně dostatečně efektivně dotvarovány nebo dokonce opakovaně přetvarovávány.

Formthotics.cz Re forma vlastnosti tvarovatelne za tepla

Nahřívání stélek Formthotics. Zdroj:Formthotics.cz

 

2/ Podpora klenby

Podpora klenby stabilizuje vaše chodidlo v neutrální pozici. Poskytuje podélnou, boční a příčnou podporu v oblasti hlavičky metatarzů. Tato podpora je dána unikátním designem, kdy je stélka vyfrézována do tvaru slzy na spodní straně. Tvar frézování na vnější straně stélky (do boty) tak zlepšuje podporu na straně vnitřní (do nohy).

3/ Ukotvení paty – patní jamka

Vytvořením hluboké jamky v oblasti paty, získáváte pohodlné trojdimenzionální ukotvení zadní části chodidla, které zároveň doprovází vysoká schopnost absorpce nárazů. To vše dohromady vede ke stabilizaci nohy na stélce a  minimalizaci otřesů přenášených do paty. Hluboká, po zahřátí individuálně dotvarovaná jamka v zadní části stélky zajišťuje dokonalou podporu oblasti paty a zároveň stabilizuje a kotví celou pozici nohy na stélce.

4/ Antimikrobiální vlastnosti

Stélky Formthotics jsou antimikrobiální, antibakteriální a antifungální (protiplísňová). Výrobky Formthotics obsahují látku Ultra-freshTM, která zabraňuje růstu bakterií, plísní a udržují vaše nohy svěží. Stélky jsou hypoalergenní a díky uzavřeným buňkám použitého materiálu jsou nenasákavé.

5/ Pěna

Formax je jedinečná pěna s uzavřenou strukturou buněk. Tato pěna je stálejší a přesnější než pěna typu EVA. Formax pěna je flexibilní, lehká, drží tvar, je voděodolná a zamezuje šíření plísně. S pěnou Formax se můžete setkat jak v jednovrstvé verzi s homogenní hustotou (tvrdostí), nebo také ve dvouvrstvé, tzv. dual density kvalitě, která kombinuje dvě vrstvy materiálů o různé tvrdosti a vlastnostech.

Shockstop je zcela unikátní a revoluční hybridní pěnu z polymeru etylenvinylacetát. Tato pěna maximálně absorbuje nárazy a slouží jako tlumící vrstva. To minimalizuje jejich nepříznivý vliv na svaly, klouby a šlachy a umožňuje tělu rychlejší zotavení po výkonu. Nezávislé laboratorní testy ukázaly, že shockstop je více jak dvakrát efektivnější než jiné materiály při absorbování nárazů.

Pěny Formax a ShockStop jsou vyráběny na Novém Zélandu společností Ultralon Foam International, specialistou na výrobu pěn s uzavřenou strukturou buněk.

6/ Vyrobeno 3D frézováním

Výrobky Formthotics jsou vyrobeny 3D frézováním z bloku pěny. To zajišťuje homogenní strukturu celé stélky. Hustota materiálu i toho nejtenčího místa stélky je stejná jako v silnější vrstvě. Na rozdíl od výroby lisováním, kde je v tenčích místech materiál stlačen, v případě Formthotics je odfrézován. Proces výroby 3D frézování z bloku pěny, odlišuje stélky Formthotics od jiných druhů stélek, které jsou vytvářeny stlačováním či vstřikováním. Homogenní struktura Formthotic je optimální konstantní tvrdostí a úrovní podpory, stejně tak jako pro proces tvarování stélek za tepla.

7/ Tvary

Rozdílné aktivity vyžadují rozdílnou podporu nohy, rozdílnou obuv a jsou provozovány rozdílnými lidmi. Stélky Formthotics nabízejí dostatek variant, profilů a tvarů tak, aby vyhovovaly přesně Vašim potřebám a vaší aktivitě. Stélky Formthotics nabízí pestrý výběr typů dle šířky, délky, dále profilu klenby, paty, hustoty pěny a jiných detailů, tak abyste mohli používat stélky, které budou přesně odpovídat nejen požadavkům terapeuta (na základě proběhlého vyšetření), ale také potřebám vašich aktivit. Například fotbalové kopačky mají uvnitř velmi omezený prostor.  Proto je stélka určená pro fotbalisty svým tvarem tomuto faktu uzpůsobena. Podobně mají „své“ typy stélek společenská, běžecká, turistická, pracovní a další typy obuvi. Sladit medicínské nároky na funkci stélky s prostorovými možnostmi bot do nichž jsou určeny není vždy lehké. Formthotics svou širokou nabídkou tvrdostí (hustot pěn),  tvarů a profilů poskytují terapeutům optimální nástroj pro efektivní léčbu.

vlastnosti tvary

Tvary stélek Formthotics. Zdroj:Formthotics.cz

8/ Individualizace stélky

Na závěr lze provést úpravu stélek speciálními doplňky, kterými terapeut doupraví vložky a může tak docílit korekce případné vady či odlehčit přetěžované části.S jednotlivými doplňky lze ovlivnit postavení nohy pronace/supinace a její funkčnost. Dokážeme ulevit od bolesti jako v případě bolesti přednoží (Mortonův neurom), nebo potíží v oblasti paty jako v případě patní ostruhy. V případě potřeby stélky doplní supinační klínek, podpora pod podélnou klenbu, podpatní korekční klínky a metatarzální srdíčka.

Zdroj: Formthotics.cz

 
  

 

Lehkost v každém kroku, přeje Mgr. Petra Krtičková!

Uvolněný rozhovor v 53x11o mé cestě ke kolu, k profi cyklistice a fyzioterapii.?
 
Děkuji Kamilovi Hofmanovi
 
 
 
Re forma Petra Krtičková 53x11 březen 23
 
53x11 Mgr.Petra Krtickova pokracovani re forma fyzioterapie clanek
 
 
 
 
 

Proč ladit posed?

Jaro se nezadržitelně blíží a možná se už těšíte až jarní paprsky prohřejí vzduch a budete moci vyrazit na kolo. Možná ale o koupi bicyklu teprve uvažujete a říkáte si, jaký by měl být a jaké to bude pěkné svezení s větrem v zádech.

V obou případech je ale pro pozitivní zážitek z jízdy potřeba mít kolo, které Vám dokonale sedne! Celkem není velký rozdíl, jestli jezdíte na kole „na pohodu“ s rodinou, hecujete se s přáteli, dojíždíte do práce nebo závodíte na nejvyšší úrovni. Všichni, ale chceme, aby nás na kole ani po vyjížďce nic nebolelo!

Zásadní pro dobrý pocit z jízdy je mít správný typ kola. Výrobci dnes nabízejí velkou škálu možností. Můžeme se bavit jízdou na horském kole v terénu, vzít si silnici a užít si větší rychlost a lehkost nebo skloubit výhody obou kol a osedlat gravel bika na štěrkových stezkách. Pokud tedy doma ještě kolo nemáte zamyslete se, kde a jak chcete jezdit ať nešlápnete vedle hned z počátku.

Ve chvíli, kdy už kolo vlastníte je důležité, aby se Vám přizpůsobilo, a ne abyste se Vy přizpůsobovali kolu. Dobře udělaný posed zvyšuje vaši efektivitu, výkon, komfort a předchází zranění a bolesti.

Správná pozice na kole umožní jezdci efektivní řízení kola, dobrou adaptaci na profil terénu, libovolnou kadenci při šlapání a zajistí optimální polohu těla.

Efektivní metodou nastavení posedu je Retül Fit

Retül Fit je metodika nastavení posedu na kole pocházející z amerického města Colorado. V tamním Boulder centru pro sportovní medicínu se Andrew Pruitt intenzivně věnoval cyklistické anatomii a rozvíjel své znalosti v oblasti optimalizace cyklistického posedu. Postupem času byl tak vyvinut precizní systém, který respektuje cyklistu a pomáhá mu zvýšit jeho zážitek z jízdy na maximum ať už je jeho cyklistická minulost jakákoli.

SpecializedRetulPetra Krtickova fyzioterapie Re forma

zdroj:https://www.roevalleycycles

Cíle fittingu

 Dobrý fit lze udělat bez ohledu na typ kola – lze ladit silniční, fitness, MTB, gravel nebo časovkářský speciál. Správný fit zajišťuje optimální vzájemnou pozici trupu, kyčle, kolene a chodidla v průběhu pohybu pedálu. Tím se vytváří efektivita a zároveň se chrání koleno před případným přetížením. Zatížení kolene bez rušivých negativních vlivů umožňuje čéšce volný pohyb a omezuje přetížení vznikající při velkém pokrčení kolene. Efektivní nastavení šetří práci postranních stabilizátorů kolene (Iliotibiální trakt a krejčovský sval). Zatímco velké svalové skupiny (čtyřhlavý sval stehenní a velký sval hýžďový jsou využity pro pohyb jezdce kupředu.

Jak bike fit probíhá?

Nejdříve probereme, jak na kole jezdíte, jak často a jaké jsou vaše cíle a očekávání. Čas věnujeme také tomu, zda provozujete i jiné sportovní aktivity či jestli jste řešili nějaká zranění a úrazy v minulosti. To vše pak dává jednotlivé střípky do skládačky, aby byl pak obraz o jezdci ucelený.

Podrobně vyšetření tělesných proporcí je důležité pro následné nastavení. Změříme tedy pánev, chodidlo a další parametry bez kterých by byl fit méně přesný.

Následně je na tělo připevněno několik senzorů, které snímají pohyb jezdce na kole.

Pak už přikročíme k samotnému nastavení.

Zásadní pro pohyb na kole je sedlo. Je klíčovým kontaktním bodem, který ovlivňuje jak sed, tak šlapání i pozici páteře a následně horních končetin. Takže sedlu věnujeme dostatek pozornosti, aby vám prostě sedlo! Není nic horšího, než když proklínáte sedlo od prvního okamžiku a jedinou myšlenkou při vyjížďce je: „kdy už slezu a ulevím mému pozadí!“

Po vyladění pozice sedla je nutné mít kolo dobře pod kontrolou, což nám zajistí správná řídítka a nastavení grippů. Bez tohoto kroku můžete na kole pociťovat diskomfort v oblasti ramen, krku, hlavy, ale i loktů a zápěstí. Často se setkávám s cyklisty, kteří si stěžují na brnění v prstech nebo na „bolavý krk“ po kole. Tomu lze dobře předejít kvalitním nastavením řidítek.

Dále nastavíme pozici pedálu, abychom předešli přetížení v oblasti Achillovy šlachy, chodidla či kolen. Rovnoměrné rozložení tlaku na pedál je zásadní pro efektivní šlapání a pro prevenci přetížení. Pokud řešíte na kole bolesti kolena, tak je nastavení zámků na tretře (cyklistické botě) zásadní a stejně tak i vyladění chodidla v botě.  I minimální změna může přinést velkou úlevu.

Pak je potřeba nový posed přeměřit a vše sladit v jeden funkční celek, abyste se cítili dobře.

Po několika vyjížďkách se s jezdcem posed následně znovu překontroluje a v případě potřeby vyladí postřehy a pocity na kole.

No a pak už nezbývá než šlápnout do pedálů s radostí a dobrým pocitem!

Nastaveni posedu Specialized Petra Krtickova Re forma retul bikefitting

zdroj: https://www.roevalleycycles

 

 

 

Zdroje:

Kurz Bike Fitting Specialized 2023

Procedury a praxe RETÜL FIT(2020). Specialized Bicycle Components University, California

Flossband je široká kompresní guma z přírodního latexu, která pomáhá klientům, kteří trpí zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím, bolestí, otokem a omezením rozsahu pohybu. Využití najde u běžné populace, dětí i vrcholových sportovců.

Flossing (jak se technika pracující s kompresní gumou nazývá) intenzivně ovlivňuje kůži, svaly, klouby a fascie.

Koncept Flossing na bázi fyzioterapeutické metody bandážování končetin, která cílí na zvětšení rozsahu pohybů pacienta. Současně mírní a v mnoha případech i zcela potlačuje bolest, zlepšuje propriocepci z končetin (to jak vnímáme danou část těla). Z flossingu benefitují pacienti trpící snížením rozsahu pohybu po akutními či subakutními zraněním. Technika je velmi rychlá  a je založena na léty prověřených technikách bandážování vyvinutých v devadesátých létech a nejčastěji používaných při manuální lymfodrenáži.

Compres floss

 

Foto: Fossband různé síly a šířky 

Jak to funguje?

Elastická bandáž vytvoří silnější kompresi tkání a přitom pacientovi umožní určitý rozsah pohybů. Navíc tato technika pomáhá zvýšit účinnost svalové pumpy. Ze zraněné oblasti jsou rovněž odstraněny látky spojené s bolestí, například prostaglandin. Díky tomu dosáhnete významného snížení bolesti. Déle snižuje flossing bolest na podkladě vrátkové a endorfinové teorii bolesti.

Bandážovaná místa Flossbandem se následně mobilizují pomocí manuálních technik a specifických cvičení. Kombinací komprese a pohybu vznikají potřebné třecí síly, které odlepí sval a fascii od sebe a obnoví jejich vzájemnou kluznost (přetrhají se tzv. H-crosslinks, adheze, vazivové změny). Tím se ještě během cvičení mění pružnost tkáně i svalové a fasciální napětí. Po odstranění flossbandu se tkáň zachová jako „houba“, která do sebe nasaje čerstvou mezibuněčnou tekutinu a krev a výrazně se prokrví. Při aplikaci na kloub se díky stlačení tekutiny uvnitř kloubního spojení (synoviální tekutina) kloub oddálí a uvolní.

Technika je celkem rychlá a snadná. Jaký efekt po aplikaci nejčastěji pocítíte?

 • potlačení bolesti,
 • zvětšení rozsahu pohybu,
 • zlepšení cirkulace lymfy, zlepšení hydrataci tkání a prokrvení
 • zlepšuje regeneraci

Proč flossing funguje u hematomu nebo otoku?

Tím, že na zhmožděnou oblast aplikujete Flossband, dojde k jejímu okamžitému stlačení. Díky tomu dojde k nárůstu tlaku ve tkáni (z normálního tlaku okolo 1mm Hg až na 60 mm Hg) a zmenšení průtoku krve kapilárami. Tím znemožníme normální filtraci krve a sníží se sekrece proteinů z poškozených cév. Viditelně tak zmenšíte otok v postižené oblasti.

Regenerace s flossem po sport Mgr Petra Krtickova Re forma fyzioterapie pro vase telo

Foto: Aktivní regenerace po sportu

Jak na to?

Pro maximální individualizaci terapie lze zvolit k léčbě čtyři různé síly flossbandu a tři různé šířky. Volba se odvíjí od technik flossingu a cílů terapie.

Techniky které lze využít:

 • Lymfatická technika - ovlivnňuje hematomy, otoky (chronické i akutní), a nebo pro efektivní regeneraci po sportu (aktivní či pasivní).
 • Myofasciální technika – působí na svaly a fascie – velmi efektivní na úponové bolesti – přetížení Achillovy šlachy, patní ostruhy, tenisový loket.
 • Kloubní technika – centruje kloub do optimální polohy, zvětšuje kloubní rozsah – ovlivnění valgozity kolen, uvolnění kolena po artroskopii.

  

Flossing pri bolesti kolena Regenerace s flossem po sportu Mgr Petra Krtickova Re forma fyzioterapie pro vase telo

 Foto: Flossing při úponových bolestech kolena

Využití elastických gum Flossband se v praxi ukázalo být extrémně účinnou terapeutickou metodou. Jsou rovněž velkým přínosem pro velké

množství různých pacientů. Po zaškolení klienta lze Flossband používat i doma pro efektivní autoterapii.

 

Potřebujete pomoci s přetíženými svaly? 

Objednajte se jednoduše přes objednávký formulář 

 

Zdroje:

Kurz Terapeutické využití kompresní gumy CompreFloss

https://flossband.cz/co-je-flossbanda-easyflossing

Po mateřské pauze jsem se připojila k německému reprezentačnímu teamu. Kde jinde si užít skvělou atmosféru v teamu než na největším cyklistickém závodě na území Německa. Deutschland tour je součástí prestižní série závodů UCI Europe Tour. U našich západních sousedů se cyklistika opět těší velké oblibě, a tak atmosféra byla opravdu skvělá! K velkému zájmu ze strany novinářů přispěl leader teamu Simon Geschke, který na nedávno skončené Tour de France skončil druhý v soutěži o vrchařský dres.
Práce fyzioterapeuta u sportovního teamu je velmi komplexní. A tak prvním úkolem bylo ošetření Simona po pádu ještě před startem samotného závodu. Při prvním společném tréninku si Simon způsobil několik odřenin při průjezdu kruhovým objezdem. Nebyl to tedy ideální start do závodu, ale závodníci jsou na odřeniny "zvyklí" a umí závodit i v těžkých podmínkách.?
Na závodníky čekal krátká prolog, který ve Výmaru s přehledem vyhrál Filippo Ganna. Pak už následovaly čtyři etapy, které prověřili spurtery, ale i vrchaře. Rozhodující třetí etapa končila na vrcholu Schauinsland, kde první zvedl ruce nad hlavu ruce Adam Yates. Yates z Ineosu Grenadiers vedoucí dres uhájil i v poslední etapě. Naši svěřenci sice nezískali velký úspěch, ale vzhledem k celkové mladosti teamu byli nasbírané zkušenosti velmi cenné. A pro fyzioterapeuta je největší odměnou zdraví svěřenců po dokončeném závodě.?
 

Rádi posloucháte? Říkáte si, že ano, ale záleží o čem...Můžete si užít uvolněný rozhovor s Kájou Polívkovou, která láká všechny dámy na kolo?‍♀️ (a nejen ženy)! Provozuje o tom velmi zajímavý web s názvem Damynakole.cz. Jedná se o originální projekt o kolech, ženách a zážitcích ze sedla. Mimo jiné jsou tam i rady pro naše tělo a rozhovor s Kájou propojoval nejen cyklo, ale také fyzio povídání.?‍♀️ Příjemný poslech! 

Poslechnout podcast

úterý, 14 prosinec 2021 13:18

Darujte pohodu a relaxaci!

Pomozte svým blízkým zůstat ve formě!

 
 

Jsou Vaši blízcí ve formě? Že ne?

 • Jsou ve stresu a potřebují nechat odpočinout tělo i mysl?                     
 • Nabízím masáže prováděné zkušenou fyzioterapeutkou.
 • Trápí je bolesti nebo si nevědí rady při sportu či cvičení?         
 • Nabízím fyzioterapeutické vyšetření a následné řešení obtíží na míru

Darujte jim poukaz na fyzioterapii či masáže a mohou si i sami vybrat! 
Více info ZDE.

 

Jak na to?

 • Poukaz lze vyzvednout na adrese: Re-forma, Škrétova 42/2, Praha- Vinohrady, po předchozí domluvě. 
 • Odeslání prostřednictvím České pošty. Cena poukazu je navýšena o poštovné (52Kč). Platba předem na účet.
 • Elektronicky e - mailem. Platba předem na účet.

Kontakty

+420 777 018 491

 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

pondělí, 08 červen 2020 12:36

Re-forma jinak a jinde!

Asi to tak mělo být...ale vždy když něco starého končí, něco nového začíná...

Přišla doba, kdy jsem musela ukončit svou dosavadní praxi v provozovně Na Dolinách 46. Takže tam už mě nenajdete. 

I přesto, že mám více jak rok mateřské radosti, tak zůstávám s klienty v kontaktu a příležitostně pracuji. 

Snažím se různými způsoby pomoci klientům a příznivcům Re-formy zůstat ve formě.

Možností je mnoho, ale nejčastěji volím konzultací po telefonu, e-mail , návštěvu klienta v práci nebo individuální trénink v parku.

V hlavě se rodí další plány a pracuji na tom, aby Re-forma byla ve formě i v budoucnu! 

Vám přeji, ať jste ve formě, protože pohyb je prostě radost!

Pokud vás tato myšlenka bude opouštět, tak si vzpomeňte na to, jaké to bylo když vás omezovala karanténa, restrikce nebo třeba nějaká nemoc…

 

Zdraví a pohodu přeje Petra Krtičková

 

neděle, 28 říjen 2018 20:12

Maminka ve formě!

Podzimní dny přímo vybízejí k aktivnímu pohybu v barevné přírodě, ale najde se i mnoho příležitostí k dalšímu vzdělání. 

Prvním z plánovaných podzimních kurzů Mgr. Petry Krtičkové byl workshop FIT V TĚHOTENSTVÍ.
Proč?
Mnoho žen již dnes pochopilo, že období těhotenství a následného mateřství jsou poměrně dlouhé a absolvování této životní periody v dobré kondici je důležité pro pohodu matky i dítěte. Kurz vedla zkušená fyzioterapeutka Daniela Císařová se zkušenostmi z anglické kliniky specializované na fyzio-urogynekologii.
Náplní kurzu byla například role fyzioterapeuta v péči o těhotnou ženu, dále nejčastější potíže ženy v těhotenství a po porodu, péče o pacientky s inkontinencí nebo břišní diastázou. Důležitou součástí kurzu byly také kontraindikace pro cvičení těhotných žen. Značná část byla věnována praktickým ukázkám cvičení pro těhotné ženy a nastavení optimální úrovně tréninku v těhotenství.

Strana 1 z 2